ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Δ  Ε Λ Τ Ι Ο  Τ Υ Π Ο Υ

Το ΓΝ Κεφαλληνίας ενημερώνει τους πολίτες της Κεφαλονιάς και της Ιθάκης, ότι στο νοσοκομείο μας ανέλαβε καθήκοντα νέα επιμελήτρια πνευμονολόγος. Πλέον το νοσοκομείο διαθέτει δυο μόνιμους ιατρούς πνευμονολόγους.

Σε εξέλιξη βρίσκονται οι κρίσεις των ιατρών που είχαν υποβάλλει τα δικαιολογητικά τους στην πρόσφατη προκήρυξη και αναμένεται περαιτέρω ενίσχυση του νοσοκομείου σε ιατρικό προσωπικό.

Επίσης, ολοκληρώθηκε η περίοδος υποβολής αιτήσεων για τις 13 θέσεις  μόνιμου νοσηλευτικού προσωπικού το οποίο αναμένεται και αυτό τους επόμενους μήνες να αναλάβει καθήκοντα.

Τέλος, ολοκληρώθηκε η διαδικασία για την προσθήκη 2 θέσεων ιατρικού προσωπικού ψυχιατρικής ειδικότητας. Με αυτό τον τρόπο υπάρχουν 3 συνολικά θέσεις ιατρών ψυχιάτρων στο οργανόγραμμα του νοσοκομείου. Οι δύο θέσεις που δημιουργήθηκαν θα προκηρυχθούν το αμέσως προσεχές διάστημα.

Το Γενικό Νοσοκομείο Κεφαλληνίας επισκέφθηκε χθες, 2 Αυγούστου, λίγο μετά τις 10:30, ο Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης.

Τον Πρωθυπουργό, που συνοδευόταν από την Αναπληρώτρια Υπουργό Υγείας κ. Μίνα Γκάγκα, τον Αναπληρωτή Υπουργό Εσωτερικών κ. Στέλιο Πέτσα, την Υφυπουργό Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων κ. Δόμνα Μιχαηλίδου, τον Βουλευτή Κεφαλονιάς-Ιθάκης κ. Παναγή Καππάτο, τον Διοικητή της 6ης ΥΠΕ κ. Ιωάννη Καρβέλη, υποδέχτηκαν ο Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου και Διοικητής του Νοσοκομείου κ. Δημήτρης Μαρτίνης, o Αντιπρόεδρος κ. Αυγερινός Θανάσης και η Αναπληρώτρια Διοικήτρια του Γενικού Νοσοκομείου Ληξουρίου-Μαντζαβινάτειο κ. Ζωή Μοσχονά.

Παρασκευή, 17 Ιουνίου 2022 14:14

ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

Οι ιατροί των ειδικοτήτων Καρδιολογίας (1), Γυναικολογίας (1), Παθολογίας (1), Ακτινολογίας (2), Αναισθησιολογίας (1) που επιθυμούν μετακίνηση για ένα μήνα, τη χρονική περίοδο από 1.7.2022 μέχρι 31.8.2022 στο ΓΝ Κεφαλληνίας, θα λαμβάνουν αποζημίωση ύψους 1.500 € τον μήνα, η οποία θα είναι αφορολόγητη, ανεκχώρητη και ακατάσχετη στα χέρια του δημοσίου ή τρίτων. Επίσης, θα καλύπτονται οι δαπάνες διαμονής και μετακίνησης, καθώς και η αποζημίωση εφημεριακής και υπερωριακής απασχόλησης κατά τη διάρκεια της μετακίνησης.

Τρίτη, 14 Ιουνίου 2022 14:31

ΔΩΡΕΑ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΙΑΡΧΟΣ

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Γενικού Νοσοκομείου Κεφαλληνίας θέλει να ευχαριστήσει δημόσια το ΙΔΡΥΜΑ ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΙΑΡΧΟΣ για την δωρεά προς το ΓΝ Κεφ/νίας  πλήρους Ιατροτεχνολογικού εξοπλισμού του Γαστρεντερολογικού εξωτερικού Ιατρείου με τελευταίας τεχνολογίας μηχανήματα  αξίας 200.000 περίπου.

Σουηδίας 17, ΤΚ 28100
Αργοστόλι ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ