Τετάρτη, 05 Απριλίου 2023 14:33

Άσκηση ετοιμότητας ΑΙΝΟΣ Κύριο

Στις 05-04-2023 στο Γενικό Νοσοκομείο Κεφαλληνίας πραγματοποιήθηκε άσκηση ετοιμότητας για πυρκαγιά και σεισμό υπό την εποπτεία του ΚΕΠΥ-ΕΚΑΒ και της 6ης ΥΠΕ . Την άσκηση παρακολούθησε και ο Πρόεδρος του ΚΕΠΥ-ΕΚΑΒ, Νικόλαος Παπαευσταθίου. Στην εν λόγω άσκηση συνέδραμαν η ΕΛ.ΑΣ, η Πυροσβεστική Υπηρεσία Κεφαλονιάς, και το ΕΚΑΒ.

Η άσκηση περιλάμβανε ρεαλιστικά σενάρια εκδήλωσης πυρκαγιάς εσωτερικού χώρου και σεισμού. Σκοπός οι συμμετέχοντες να αποκτούν τις απαραίτητες γνώσεις και αντανακλαστικά για την αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων.

Μετά την ολοκλήρωση της ο Κος Παπαευσταθίου εξέφρασε την ικανοποίηση του για τα αποτελέσματα της άσκησης και την αναγκαιότητα να πραγματοποιούνται τακτικά τέτοιες ασκήσεις .

Οι φωτογραφίες είναι αναδημοσίευση από τα τοπικά μέσα ενημέρωσης.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 12 Μαϊος 2023 14:29
Σουηδίας 17, ΤΚ 28100